Rodzaje soczewek

0

SOCZEWKI BARWIONE

Uważajmy na okulary kupione na ulicznym straganie – ich soczewki przeciwsłoneczne mogą być jedynie barwionym szkiełkiem bez żadnego filtra UV.

Barwione soczewki przeciwsłoneczne w okularach sprawdzonego producenta mogą być jednolite (jednolity kolor na całej powierzchni soczewki) lub gradalne (inaczej cieniowane, bardziej zaciemnione w górnej części i mniej w dolnej części soczewki).

Barwione soczewki dobrej jakości mają następujące właściwości:soczewki barwione

Pamiętajmy! Ochrona przed promieniowaniem UV zależy od filtra i materiału, z którego jest wykonana soczewka, a nie od jej koloru.

SOCZEWKI LUSTRZANE

Soczewki lustrzane są rekomendowane w warunkach silnego nasłonecznienia. Zwiększają one odbicie światła od soczewki i redukują odblaski dla poprawy komfortu widzenia.

lustrzanki

Specjalne powłoki soczewek lustrzanych są stosowane w celu dopasowania przepuszczalności światła soczewki i zmiany kontrastu i percepcji kolorów.

pow-oki

SOCZEWKI Z ANTYREFLEKSEM

antyrefleksBarwione soczewki redukują intensywność światła docierającego do oka oraz odblaski. Jednak zawsze pewna część promieniowania wpada do oka od tyłu, odbijając się od wewnętrznej strony soczewki.

Powłoka antyrefleksyjna na wewnętrznej stronie soczewki eliminuje efekt lustra, odbicia oka w soczewce oraz poprawia kontrast, redukuje odblaski i zmęczenie oczu:

 

SOCZEWKI Z POLARYZACJĄ

Soczewki z polaryzacją to dodatkowa ochrona oczu przed odbitymi od różnych powierzchni, oślepiającymi odblaskami światła. Patrząc przez okulary z soczewkami z polaryzacją, widzimy obraz bardziej przejrzyście i wyraźnie, oko nie męczy się dzięki zniwelowanym odblaskom, dzięki czemu można dostrzec więcej szczegółów.

Takie okulary są polecane głównie do jazdy samochodem, do uprawiania sportów zimowych i wodnych, dlatego modele z filtrem polaryzacyjnym są polecane szczególnie sportowcom i kierowcom. Soczewka ta jest oznakowana literką P.

polaryzacja

SOCZEWKI Z POWŁOKĄ HYDRO- I OLEOFOBOWĄ

Hydro- i oleofobowe szkła są odporne nie tylko na wilgoć, lecz również na smugi tłuszczu lub zanieczyszczeń, które mogą zakłócać widoczność.

Powłoki te gwarantują zachowanie pełnej widoczności dzięki strącaniu wilgoci w postaci kropel, które spływają i zapobiegają tworzeniu utrudniającego widzenie połysku oraz odporność na odciski palców, pozostałości olejów i płynów, a nawet zanieczyszczenia z kurzu i pyłków. Szkła łatwiej utrzymać w stanie idealnej czystości.

SOCZEWKI FOTOCHROMOWE

Soczewki fotochromowe przystosowują się do zmiennych warunków nasłonecznienia, zapewniając najwyższy komfort użytkowania okularów. Przyciemniają się lub rozjaśniają w zależności od natężenia światła słonecznego.

Gwarantują stuprocentową blokadę promieni UV, nawet jeśli rozjaśniają się w pochmurne dni, podczas których promieniowanie UV jest równie groźne.

Komentarze są wyłączone.