CECHY SOCZEWEK PRZECIWSŁONECZNYCH I ICH PARAMETRY TECHNICZNE

0

CECHY SOCZEWEK PRZECIWSŁONECZNYCH

Soczewki są najważniejszym elementem okularów przeciwsłonecznych, dlatego kluczowa jest ich JAKOŚĆ, TRWAŁOŚĆ oraz PARAMETRY TECHNICZNE.

JAKOŚĆ – zarówno soczewek jak i oprawek powinna być najwyższa, wykorzystująca najnowsze technologie optyczne, sprawdzone, pewne materiały, na których można polegać, a nie barwione na ciemny kolor szkiełka i alergizujący, odkształcający się pod wpływem ciepła plastik na oprawy.

TRWAŁOŚĆ – niesłychanie ważna cecha, bagatelizowana przez wielu użytkowników okularów przeciwsłonecznych, traktujących okulary jako letni gadżet. Okulary kupowane na ulicznych straganach, w sklepach odzieżowych, sklepach z akcesoriami, na stacjach benzynowych czy drogeriach za np 25-30 zł są jednorazowe. Powłoka blokująca promienie UV nawet jeśli jest, to w wyniku codziennego użytkowania i przechowywania poza etui szybko zużywa się (ściera się), pozostawiając nasze oczy zupełnie bez ochrony. Trwałość soczewek na uszkodzenia mechaniczne, jak zarysowania jest podstawą, aby móc użytkować okulary dłużej niż jeden sezon, bez narażania wzroku na szwank

PARAMETRY TECHNICZNE

Absolutna podstawa okularów przeciwsłonecznych to trwały filtr UV blokujący 100% promieni UV A i UV B. Dodatkowe parametry to:

  • odpowiednia kategoria przepuszczalności światła przez soczewkę, dostosowana do szerokości geograficznej (intensywności nasłonecznienia) i indywidualnych potrzeb (na co dzień, w góry, nad wodę, do prowadzenia samochodu itd)
  • rodzaj soczewki (barwiona, z różnymi powłokami)
  • powłoka lustrzana, odbijająca silne światło
  • powłoka antyrefleksyjna, odbijająca światło od wewnętrznej strony soczewki
  • powłoki polaryzacyjne, chroniące wzrok przed oślepiającymi odblaskami światła od jasnych, płaskich czy lśniących powierzchni
  • powłoki hydro- i oleofobowe, które zabezpieczają soczewki okularowe przed brudem, wodą i pyłem
  • soczewki fotochromowe, przystosowujące się do aktualnego w danej chwili natężenia światła

 

Komentarze są wyłączone.